Антикорупційне законодавство створено. Що далі?

0

Ви будете здивовані, але всі важливі антикорупційні закони ми в Парламенті вже ухвалили за ці сім місяців голосувань.

Згідно цих законів в Україні:

— мають бути відкриті дані про всіх власників землі, нерухомості та авто в Україні;

— посадовці повинні декларувати не лише офіційно зареєстроване на них майно, але й все, що записано на інших, але фактично перебуває в їхньому розпорядженні плюс так звані «недобудови»;

— будь-яке майно, яке посадовець та пов’язані з ним особи не можуть пояснити, визнається незаконним збагаченням і має бути конфісковано на користь держави;

— при спробі втекти топ-чиновник, який підозрюється в корупції, може бути затриманий до отримання санкції суду;

— вся інформація про витрати за рахунок платників податків має бути в Інтернеті, включно з конкретними платіжками.

Ще ми встановили високі зарплати для детективів Національного антикорупційного бюро; заборонили брати туди тих, хто вже відповідав за боротьбу з корупцією і максимально захистили незалежність антикорупційної прокуратури.

Я пишаюся цими рішеннями. Саме з надією ухвалити ці закони я йшов до Верховної Ради. Я пишаюся спільною роботою з Центром протидії корупції, Центром політико-правових реформ, Реанімаційним пакетом реформ, Transparency International, Центром політичних студій та аналітики, які є справжніми соавторами і провідниками всіх цих рішень.

По великому рахунку, творення доброго антикорупційного законодавства в Україні завершено. Але треба чітко усвідомлювати, наразі все це – лише папірці. Добре, що на них написано «Закон України». Втім, наступає найважливійший етап – боротьба за втілення цих законів.

Будемо реалістами. Більшість нинішніх суддів та прокурорів, і ті керівники держави, які зберігають їх на посадах, не будуть втілювати ці закони. Вони зацікавлені, щоб ці закони далі залишалися папірцями. Наприклад, уряд зараз фактично заблокував створення Національної агенції із запобігання корупції – ключової установи, яка має почати контролювати, що посадовці пишуть в деклараціях. Що ще важливіше – вона має зробити їх відкритими в Інтернеті.

Так само Віктора Шокіна, Володимира Гузиря і Ко зберігає в ГПУ Президент. (Щойно вчергове мав з ним на «раді реформ» чергову «дискусію» про необхідність їхнього звільнення).

І кожен з нас далі страждає від таких шокіних-гузирей в абсолютно всіх державних органах на абсолютно всіх рівнях.

Прибрати їх звідти, змусити закони працювати – це наше з Вами завдання. Завдання активних, думаючих людей, які прагнуть створити нормальну державу, а не тікати чи пристосовуватися до нинішньої.

Насправді саме цей шлях пройшли усіх успішні нині держави. Починаючи з себе, об’єднуючись, делегуючи в органи врядування своїх представників, найкращі громадяни цих країн пройшли цю дорогу. Утвердив не лише силу права, але й те, що ми зараз називаємо громадянським суспільством.

Тепер ця дорога перед нами.

Найближчими днями я запропоную ідеї, як пройти її швидше

Автор: Єгор Соболєв, голова комітету Верховної Ради із запобігання та протидії корупції, УП