Як і для чого депутат-свободівець Ігор Турський захоплює 28 гектарів землі за 20 кілометрів від Тернополя?

0

1471382454--lyudi--турський2Мешканці села Мшанець Зборівського районі написала звернення на адресу управління СБУ у Тернопільській області, нового прокурора області та управління Нацполіції з вимогою зупинити земельну аферу, яку організували сільський голова Мшанців Андрій Дядьо та депутат міської ради Тернополя Ігор Турський, — пиш ТернопільНаживо.

У Мшанці Зборівського району, що за два десятка кілометрів від Тернополя, 28 гектарів землі, яку селяни використовують під пасовисько, можуть піти 14-м тернополянам, які не мають жодного стосунку до села. Йдеться про екс-секретаря міськради, депутата-свободівця Ігоря Турського, його маму, тата, сестру і шваґра, які претендують разом майже на 10 га Мщанецької землі. Решта тернополян – маловідомі підприємці, викладачі ВНЗ, яких також пов’язують з родиною Турських.

Як Турські «вибили» собі землю у Мшанцях

Найбільш цікаво, що рішення про відчуження цих земельних ділянок передали у Держгеокадастр без погодження з сільською радою, що вимагає законодавство. Єдиний можливий варіант, це коли сільський голова прийняв таке рішення у змові з секретарем, тобто підробив документ. Аджедослідження депутата обласної ради Михайла Піня, до якого за допомогою звернулася громада Мшанців, показали, що у журналі вхідної-вихідної кореспонденції сільради немає жодного документа про відчуження землі. Тобто сільський голова вчинив кримінальний злочин – підробив рішення сільської ради. Однак злочини для діючого сільського голови Мшанців Андрія Дядьо це звична практика.

Друг Турського кримінальний авторитет «Дядьо» з Мшанців

Дядьо є чи не найвідомішим сільським головою України. Торік його, на той час члена партії «Свобода» (виключили з партії після скандалу) столичні правоохоронці затримали на хабарній справі. Він за попередньою змовою з посадовцем з Держгеокадастру вимагав від підприємця неправомірну вигоду в сумі 80 тис. доларів США за видачу наказу на право користування земельною ділянкою загальною площею 2 га. Взяли ж його на отриманні 1 тисячі доларів. На сьогодні досудове слідство завершилось, справу невдовзі розглядатимуть у Зборівському суді. Але це не завадило йому, перебуваючи під домашнім арештом, вже як самовисуванець, зареєструвався без паспорта на місцеві вибори-2015 і виграти їх. Завдяки сюжетам на центральних каналах про це знає вся Україна. Але деталі цієї справи знає мало хто. На 2 гектари сільської землі претендував невідомий бізнесмен з Тернополя, який хотів побудувати там невеликий готель. Саме Дядьо через свою людину у Держгеокадастрі поставив бізнесмену вимогу: 80 000 баксів на «бочку» і земля твоя, навіть без рішення сільської ради. Бізнесмен відмовився і написав заяву у тоді ще міліцію. 80 000 доларів США запам’ятаємо цю цифру.

Дядьо міг дати знижку Турському

Через рік ситуація майже повторюється. Правда на землю у Мшанцях претендує не якийсь маловідомий бізнесмен (для якого проблема 80 000 доларів), а родина, бізнес-партнери та друзі родини Турських. Ну й апетити тут набагато більші – 28 гектарів (безпосередньо для родини Турських – 10 га). Чи розмір «відкату» для сільського голови Дядьо залишається стандартним – 80 000 доларів чи для свого екс-однопартійця і, як стверджують люди – доброго друга Ігоря Турського, є скидки – не відомого. Однак не варто сподіватися, що сільський голова Мшанців скинув другу більше 30 000 на 2 га. Тобто, як мінімум $50 000 за 2 га землі.

Мрія свободівця Турського: мати своє «Межигір’я»

Таким чином, Турський, мав заплатити Дядьо 700 000 доларів США. Така «інвестиція» в сільське пасовище видається фантастичною. Однак, є декілька обставин, які це пояснюють. Перше, Мшанець розташований на відстані майже 20 кілометрів від Тернополя. Друге, територія пасовища розташована біля траси. Третє, біля пасовища зосереджена вся необхідні комунікації (газ, світло) та інфраструктура для повномасштабного будівництва.

Як стверджують колеги Турського у Тернопільській міській раді – його мрія побудувати своє «Межигір’я» під Тернополем. З охороною, басейнами, статуями, садами, міні-зоопарком, будиночками для гостей. Щоб маєток був розташований подалі від міської суєти Тернополя, але й щоб на роботу можна було доїхати за півгодини. Варіант у Мшанцях (за 20 кілометрів від Тернополя) найкраще підходить для пана Турського. Для прикладу «Межигір’я Януковича» теж було розташоване за 20 кілометрів від Києва. Українські олігархи та політики саме цю відстань від великих міст вважають ідеальною для проживання.

Звідки у Турського мільйони

Однак, головне питання – звідки у простого депутата міської ради пана Турського такі гроші: на хабарі Дядьо та на можливе масштабне будівництво.

Ще у далекому 2012 році тоді секретар міської ради (друга людина у місті) Ігор Турський слізно пояснював журналістам що ультра дорогу автівку «BMW X-5» йому подарували не «вдячні забудовники» (як стверджували активісти), а це подарунок його батька матері на річницю одруження.

Сам Ігор просто користується цим сімейним автомобілем. Звідки у його батька майже 150 000 доларів на цю машину, Турський пояснив просто: батько займається бізнесом ще з 1986 року (закон про кримінальну відповідальність за ведення підприємницької діяльності у СРСР був скасований лише у 1987 році).

Насправді, батько Турського Володимир був одним з 7-ми засновників підприємства виробничо-комерційної фірми «Темп» (виробництво пластмасових виробів), яка була перереєсторвана в 1992 році. Найцікавіше, що за теребовлянським номером 6-42-17, який вказаний в довідковому бюро Теребовлі (де зареєстрована фірма Темп) працює теребовлянське похоронне бюро. Тобто обставини вказують на те, що батько Ігора Турського Володимир Ярославович не веде підприємницьку діяльність з початку 2000-их років. Тому слова Ігоря Турського, що Володимир Турський подарував дружині «BMW X-5» та фінансово допомагає сину Ігору є лише вигадкою сина Ігоря.

Звідки у Ігоря Турського РЕАЛЬНІ гроші дає зрозуміти аналіз його декларацій про доходи. Так за 2012 рік його дохід склав більше 1,2 мільйона гривень (курс доллара на той час був еквівалентним 8-ми гривням). При цьому зарплата склала лише 160 690 грн. Основна частина цієї вражаючої суми – дохід від відчуження рухомого та нерухомого майна, котрий склав майже 1,1 мільйон гривень. Що саме пан Турський продав за такі гроші – у декларації не вказано. Але, як стверджують юристи, такі «оборудки» дуже часто використовують українські політики. Вдячний «прихильник» якогось політика продає, для прикладу, свою нерухомість за 1 мільйон, але гроші перераховує не собі, а на рахунок політику. Такі собі «благодійні продажі». Тобто розумний політик чи чиновник не бере хабарі «баксами» в кабінеті, де його можуть «пасти» есбеушники. Йому просто дарують «BMW X-5» або перераховують на рахунок мільйони.

Висновок простий: свої мільйони Турський заробив на посаді секретаря міської ради.

Що світить Ігору Турському?

Таким чином, мешканці Мшанець мають шукати для своїх корів нове поле, бо на їх землі претендує колишній секретар Тернопільської міської ради, який перед виборами вирішив терміново вкласти «зароблені» депутатські гроші. Чи зможе пан Турський побудувати на пасовиську нове «Межигір’я» і чи будуть там пастися замість корів страуси, для селян не важливо. Їм важливо, щоб правоохорононні органи прийняли їх заяву і відкрили кримінальну справу, яка може загрожувати фігурантам тюремним ув’язненням до 10 років.

Чи гідний Ігор Турський, голова бюджетної комісії в Тернопільській міській раді депутатського значка? Як буде надалі розвиватися ситуація на пряму залежить від лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока.

Тарас Ковалів, tenews.te.ua