Миколі Мартиненку загрожує в Швейцарії 5 років тюрми

0

aa2_9428__1__1004x704_650x410У четвер, 22 жовтня 2015 року мною отримано відповідь офісу Генерального прокурора Швейцарії в особі речника Лінди фон Бург, де офіційно підтверджується відкриття кримінальної справи проти найближчого соратника прем’єр-міністра Яценюка Миколи Мартиненка:

«Офіс Генерального прокурора Швейцарії, починаючи з 2013 року, проводить кримінальне розслідування проти українського громадянина МИКОЛИ МАРТИНЕНКА за підозрою в «хабарництві» (стаття 322-septies частина 2 Кримінального кодексу Швейцарії) та «відмиванні коштів» (стаття 305-bis Кримінального кодексу Швейцарії). У зв’язку з цим Офіс Генерального прокурора Швейцарії направив запит про надання двосторонньої правової допомоги до української влади. Ми можемо повідомити вам, що українську владу було поінформовано про відповідні обставини, а також українській владі були надані копії найбільш важливих доказів у справі. В зв’язку з тим, що розслідування кримінальної справи триває, ми не можемо надати вам будь-яку додаткову інформацію».

36e9f-martynenko0linda

Багато місяців Мартиненко бреше українським громадянам, стверджуючи, що проти нього немає жодної кримінальної справи. Відсьогодні ми можемо казати з посиланням на офіційного речника прокуратури Швейцарії, що один з найвпливовіших українських політиків перебуває під слідством закордоном.

Усі журналісти можуть так само офіційно перевірити цю інформацію в прокуратурі Швейцарії (Bundesanwaltschaft), надіславши запит на електронну пошту info@ba.admin.chабо linda.von-burg@ba.admin.ch

Що загрожує Мартиненку в Швейцарії? Згідно з Кримінальним кодексом, покарання може сягати п’яти років тюремного ув’язнення:

Стаття 322-septies частина 2 Кримінального кодексу Швейцарії «Хабарництво іноземного державного службовця»:

…Будь-яка особа, що у якості члена суддівського або іншого органу, державного службовця, офіційно призначеного експерта чи перекладача, третейського судді, військовослужбовця іншої держави або міжнародної організації, у зв’язку зі своєю службовою діяльністю вимагає, обіцяє прийняти або приймає неправомірну вигоду за вчинення незаконної дії або такої дії, що пов’язана з незаконною, або за вчинення бездіяльності на свою користь або користь третьої особи, карається позбавленням волі на строк до 5 років або грошовим штрафом.

Стаття 305-bis Кримінального кодексу Швейцарії «Відмивання коштів»:

1. Будь-яка особа, що вчиняє дії, спрямовані на зрив ідентифікації походження, відстеження або конфіскації активів, щодо яких він знає або припускає, що їхнє походження пов’язане зі злочином, карається позбавленням волі до 3 років або грошовим штрафом.

2. За обтяжуючих обставин особа карається позбавленням волі до 5 років або грошовим штрафом. (…) Обтяжуючі обставини мають місце, якщо особа:

a. діє як член злочинного угруповання,

b. діє як член банди, яка була створена для вчинення відмивання коштів;

c. відмиває кошти у великому обсязі або через відмивання коштів отримує суттєві прибутки;

3. Особа також карається, якщо основне діяння вчиняється за кордоном і також вважається злочином у місці вчинення діяння.

Микола Мартиненко – не перший з числа українських політиків, який підозрюється в скоєнні таких злочинів у Швейцарії. В 2000 році за цією ж статтею 305-bis Кримінального кодексу Швейцарії «відмивання коштів» був засуджений Павло Лазаренко. Йому було винесено вирок «півтора роки ув’язнення», «заборона на в’їзд до Швейцарії на п’ять років», а також «компенсація Кантону Женева в сумі 10 мільйонів 696 тисяч франків». Окремим рішенням було вирішено знищити його панамський паспорт, з яким він перетнув кордон у Базелі.

У період з 2000 по 2006 рік, Швейцарія розширила і посилила Кримінальний кодекс в частині боротьби з корупцією. Серед нового там з’явилося покарання за підкуп іноземних державних посадовців, а також те, що до відповідальності за корупцію можуть бути притягнуті не лише персоналії, але і компанії.

Українська прокуратура не розголошує подробиці справи Мартиненка, посилаючись на те, що право поширювати цю інформацію належить їх швейцарським колегам.

Перший запит прокуратури Швейцарії до України в справі Мартиненка був направлений 31 березня 2015 року. Серед іншого, там містилася вимога провести обшуки, виїмку документів та здійснити допити на території України. Однією з осіб, які цікавлять швейцарських правоохоронців, є керівник дочірнього підприємства «Атомкомплект» в складі «Енергоатому» Валерій Васильков, у минулому – співробітник компанії Миколи Мартиненка та Давида Жванії «Бринкфорд».

Попри те, що в публічній риториці на території України депутат Мартиненко заперечує відкриття кримінальної справи проти нього, у Швейцарії для захисту своїх інтересів ним був найнятий адвокат Ганс-Петер Шаад.

У зв’язку з офіційним підтвердженням відкриття справи проти народного депутата у Швейцарії, я вимагаю:

Перше – відсторонити Миколу Мартиненка від виконання обов’язків голови комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Відповідне звернення направлене мною до голови Верховної Ради Володимира Гройсмана, оскільки постанову про відкликання голови комітету може внести тільки спікер парламенту.

Друге – порушити в Україні кримінальне провадження щодо Миколи Мартиненка на підставі матеріалів швейцарських правоохоронних органів аналогічно до того, як це було раніше зроблено щодо Миколи Злочевського, адже в основу кримінального провадження щодо нього було покладено кримінальну справу у Великій Британії.

Відсутність реагування з боку генпрокурора Віктора Шокіна протягом найближчих 10 днів буде для мене підставою поставити підпис під проектом постанови про звільнення його з посади генерального прокурора.

Автор: Народный депутат Украины и журналист Сергей Лещенко для УП